piątek, 22 kwietnia 2011

Wielkanocne wnętrza

Już czas, by przygotować swoje wnętrza do Świąt Wielkiej Nocy. W roli głównej wystąpi oczywiście stół, ale by stworzyć prawdziwie świąteczną atmosferę w naszym mieszkaniu nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do niego. Świąteczny klimat należy przenieść na wszystkie wnętrza, a nawet ogród – o ile taki posiadamy. 

Wielkanocne dekoracje i dodatki sprawią, że goście już od przekroczenia progu naszego mieszkania poczują specyficzną, świąteczną aurę.  W ten szczególny dzień w każdym domu powinna dominować ciepła, wiosenna kolorystyka. Królować zatem będą kolorowe pisanki, żółte kurczaczki, białe baranki, zielona rzeżucha i oczywiście bazie. W naszych pomieszczeniach nie może zabraknąć także kwiatów w intensywnych kolorach, które ożywią wnętrze nadając mu świeżości i radości. Idealne będą tu np. słoneczne żonkile.

Głównym bohaterem Świąt Wielkiej Nocy jest oczywiście stół, który powinien zapraszać do siebie gości nawet, gdy nie będzie jeszcze zapełniony pachnącymi potrawami. Podstawą dekoracji stołu jest z niewątpliwie obrus - zazwyczaj występujący w kolorze bieli, jednak coraz częściej także kolorowy i wzorzysty. Pamiętajmy, że jeśli jesteśmy tradycjonalistami i zdecydujemy się na klasyczny, biały obrus powinniśmy przełamać go różnobarwnymi dodatkami. Warto wykorzystać wtedy serwetki z wielkanocnym motywem – obowiązkowo złożone w fantazyjny sposób lub przewiązane delikatną wstążeczką (rafią), tekstylne podkładki pod talerze lub kontrastowy bieżnik. Ładnie będzie prezentował się także obrus w delikatną kratę, np. jasnozieloną lub niebieską. Co jeszcze powinno znaleźć się na stole? Z pewnością koszyczek na chleb czy wielkanocne jajka, który oczywiście ozdabiamy, np. bukszpanem lub wykładamy materiałem dopasowanym do reszty wystroju wnętrza. Jako wielkanocne dekoracje i dodatki świetnie sprawdzą się wszelkie koszyczki, akcenty kwiatowe, ściereczki okraszone świątecznymi motywami, serwetniki w kształcie zajączków, kolorowe kieliszki do jajek, a także ozdobne pisanki, które mogą zarówno być leżącą ozdobą stołu, jak i wiszącą bombką w dowolnym miejscu domu. Wyjątkowy klimat podkreślą także barwne świece – niekonieczne w tradycyjnych kształtach.

Niektóre z wielkanocnych dodatków można wykonać ręcznie. Ciekawym pomysłem jest na przykład wieniec wielkanocny lub ‘doniczka’ na kwiaty wykonane z wydmuszek. Możemy także przygotować z jajka dekoracyjne winietki na stół - malujemy na nim pierwszą literę imienia zaproszonej osoby lub jej inicjały.

Jeśli stół to i krzesła, o których często zapominamy, a które stanowią niezwykłe pole do popisu jeśli chodzi o dekorację. Dekoracja taka sprawi, że stół nabierze jeszcze bardziej świątecznego charakteru. Krzesła możemy ubrać w specjalne „sukienki”, które nie są już tylko atrybutem krzeseł Pary Młodej na przyjęciu weselnym. Coraz częściej stają się ozdobą uświetniającą uroczystości i spotkania przy rodzinnym stole.
            Wystrój wielkanocny możemy przenieść nawet do ogrodu ozdabiając drzewka bombkami wykonanymi z jajek. Idealnie będą się przy tym komponowały kurczaki i króliczki ukryte w różnych częściach ogrodu czy w doniczkach kolorowych kwiatów.

            Jaki jest więc uniwersalny przepis na wielkanocne wnętrze? Na pewno radosne i intensywne kolory, które mocno akcentują powrót wiosny, oraz mnóstwo dodatków kojarzących się ze Świętami Wielkiej Nocy. Do tego zestawu niezbędne będą także uśmiechy członków rodziny przy świątecznym stole. Tak więc do dzieła i Wesołych Świąt!

            Poniżej przedstawiamy ciekawe dekoracje i dodatki wielkanocne, z których być może zaczerpniecie inspirację na aranżację własnego świątecznego wnętrza. A jeśli będziecie czuli niedosyt, zapraszamy do obejrzenia innych wielkanocnych inspiracji. 

 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz