wtorek, 12 kwietnia 2011

Kuchenne barwy

   
      Kolor w kuchni jest równie ważny, jak w salonie czy sypialni. Niezależnie od przeznaczenia wnętrza wpływa na nasze samopoczucie i stymuluje zmysły. Kuchnia jest miejscem, w którym po przebudzeniu spożywamy najważniejszy posiłek dnia w towarzystwie najbliższej rodziny oraz popijamy ulubioną kawę. Ważne jest więc, by już od samego rana wystrój tego wnętrza wpływał korzystnie na nasze dobre samopoczucie i nastrajał nas pozytywnie na resztę dnia.

      Nowoczesne kuchnie to wnętrza łączące wiele barw. Taki trend zauważyć można nie tylko w przypadku kolorów ścian czy połóg, ale także w odniesieniu do mebli i sprzętu AGD. Aktualnie najpopularniejszymi kolorami stosowanymi w aranżacjach kuchennych są odcienie czerwieni, żółci, pomarańczy, zieleni, niebieskiego oraz brązu. Z rankingu popularności nie wypadła także ponadczasowa biel. Coraz chętniej jednak sięgamy po bardziej odważne i niespotykane dotąd w kuchniach zestawienia…    

      Kolor czerwony w kuchni, podobnie zresztą jak żółty i pomarańczowy, wpływa pobudzająco na nasz apetyt i ułatwia trawienie. Dodatkowo sprawia, że wnętrze staje się cieplejsze, można rzec, że „nagrzewa” atmosferę. Czerwień będzie więc idealna dla „niejadków” i wielbicieli ciepła, zaś u łasuchów może wpłynąć na wzrost wagi :)
      Z uwagi na swoje niewątpliwe walory, barwy czerwona, żółta i pomarańczowa są dość często stosowane w aranżacji kuchni, ponieważ dodają energii i pobudzają nas do działania. Należy jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na ściany w ostrej, czerwonej albo żółtej tonacji, powinniśmy wyciszyć je dodatkami lub meblami w spokojniejszych kolorach – białym, brązowym lub szarym.

    Jeśli kuchnia służy nam jako miejsce, w którym jedynie przygotowujemy potrawy, ale ich nie spożywamy, lepiej jest postawić na chłodniejsze odcienie, które wprowadzą świeżość i rześkość do wnętrza. Takie kolory kojarzą nam się z harmonią, naturą i zdrowiem, zatem będą idealnie podkreślały walory zdrowotne przyrządzanych w takim wnętrzu posiłków. Mowa przede wszystkim o odcieniach niebieskiego (głownie błękit) i zielonego. Taki sam efekt zafunduje nam także nienasycona, delikatna żółć przypominająca aromat i świeżość cytryny.

      Równie popularne w kuchniach są brązy. Kuchnię w tym kolorze warto jednak rozjaśnić jasnymi dodatkami. Takie zestawienie doda ciepła i „uśmiechu” kuchni oraz przełamie jej dostojny charakter.

      Wiecznie modna i uniwersalna biel jest nadal chętnie stosowana w kuchennych wnętrzach. Jej „czysta” postać nada pomieszczeniu lekkości i wizualnie je powiększy. Jednak nadmiar tego koloru sprawi, że kuchnia będzie zbyt zimna, sterylna i będzie przypomniała laboratorium. Pamiętajmy, że kuchnia powinna być oazą przytulności i gościnności.

      Coraz większym uznaniem i popularnością w kuchennych wnętrzach cieszą się odważne i mocne kolory, wśród których znajdują się odcienie czerni i różu.

      Czarna kuchnia to oryginalne i bardzo efektowne rozwiązanie. Sprawdzi się ono jednak jedynie w dużych i jasnych wnętrzach, w mniejszych – czerń może przytłaczać i przygnębiać.

      Sławę zyskują także szarości, które jednak w nadmiarze sprawiają wrażenie smutnego wnętrza. Są jednak idealne w zabawie z łączeniem kolorów. Ich uniwersalność sprawia, że będą pasować do ścian i dodatków w naprawdę najróżniejszych kolorach. Możliwość stworzenia różnych jego odcieni o tyle zaciekawiła projektantów, że jest obecnie najczęściej używanym kolorem w kuchni. Szary jest więc dobrą propozycją dla osób lubiących eksperymentować z wystrojem wnętrza.

      Niedoceniany w wielu dziedzinach róż w jasnym, pastelowym odcieniu może sprawić, że kuchnia będzie wyglądać niezwykle elegancko i salonowo. W połączeniu z czarnymi i amarantowymi dodatkami zyskuje buduarowy charakter. Ale uwaga, ściana w kuchni pomalowana na jaskrawy róż może męczyć oczy i rozpraszać uwagę. Nie jest więc dobrym pomysłem dla osób lubiących gotować i spędzających w kuchni dużo czasu.

      Kolory te, występujące samodzielnie z pierwszego punktu widzenia mogą nie wydawać się dość atrakcyjne i nadające się do kuchni. Jednak ich łączenie z innymi barwami powoduje nadzwyczajne efekty.

      Przedstawione kolory można ze sobą wzajemnie łączyć – oczywiście umiejętnie. Najmodniejsze zestawienia z wykorzystaniem tych kolorów to:
- czerń-biel
- czerń-czerwień
- czerń-róż
- pomarańcz-biel i czerń
- pomarańcz-szary
- niebieski-biel
- brąz-biel.

      Niezależnie od tego, jakie kolory wybieramy, zasady wykończenia wnętrz podkreślają, iż ważne jest jeden kolor uważać za podstawowy, inny zaś za akcent. Zwykle zachowuje się następujące proporcje:
- 60% - kolor podstawowy (najczęściej kolor ścian lub mebli kuchennych);
- 30% powinien stanowić kolor dodatkowy (podłoga, dywaniki i firanki);
- pozostałe 10% - to akcent (naczynia, poduszki, inne dodatki – ostatnio modne owoce). 

      Jeśli nie jesteś przekonany do przedstawionych zestawień, spójrz na poniższe aranżacje. Twoje zdanie z pewnością się odmieni :)



 


 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz